| Super User

صنعتی

20 مرداد, 1401

صنعتی ، به تولید کالاها یا خدمات در اقتصاد گفته می شود که دارای تعریف ها و تعبیرهای مختلفی می باشد. به عنوان مثال تعریف صنعت از نگاه مایکل پورتر، عبارت است از گروه شرکت هایی که فرآورده های آن ها جایگزین نزدیکی برای هم می باشند.

صنعت شامل مجموعه ای از بنگاه های اقتصادی است که نیازهای یک بازار مشخص را تامین کرده که می توان آن را براساس محصول یا نیاز تعریف نمود.


تاریخچه صنعت در ایران


با شروع قرن سیزدهم تحولات صنعتی گسترده ای در ایران آغاز شد که نشان می دهد ایران نیز جزء کشور های پیشرو در تدوین برنامه های توسعه صنعتی بوده است. با گسترش صنایع ماشینی، صنعت نیز به تدریج وارد ایران شد. اولین کارخانه صنعتی در ایران، کارخانه ریسمان ریسی در تهران است. نوع پیدایش صنعت در آن زمان از نوع وارداتی و وابسته بود. با شروع سلطنت پهلوی، قوانین زیادی برای حمایت از صنایع داخلی وضع شد؛ اما با شروع جنگ جهانی دوم، صنعت دچار رکود شد. در نیمه دوم سال 1320، تغییرات رو به رشدی در مشاغل صنعتی ایجاد شد. برنامه های توسعه ای و عمرانی کشور نیز از همین دهه آغاز و اجرا شد.


صنعت در ایران


صنعت و معدن یکی از اصلی ترین پایه های اقتصادی در کشور ایران است. صنعت هر کشور در کنار معدن و کشاورزی آن کشور می تواند فعالیت های تولیدی یک جامعه را در برگیرد و به طور مسلم نقش حیاتی در پیشرفت اقتصادی کشور ایفا می کند. مهمترین و اساسی ترین صنایع ایران به ترتیب اولویت، عبارت از نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، خودرو سازی، سد سازی، نساجی، شیمیایی، غذایی، الکتریکی، الکترونیکی و صنایع دیگر می باشد. صنعت دارای ویژگی های زیادی می باشد که موجب پیشرفت مشاغل و صنایع مختلف یک شهر یا کشور می گردد.


صنعت مادر چیست


یکی از اساسی ترین نیازهای هر کشور برای رشد و توسعه، توسعه صنایع جامع یا صنایع مادر است. صنایع جامع صنایعی هستند که با تعداد وسیعی از فناوری ها سر و کار دارند. حجم و قطعات مورد استفاده در صنایع مادر بسیار است و با صنایع دیگر ارتباط زیادی دارند. در حال حاضر صنایع جامع ( مادر) در جهان به شدت مورد توجه قرار گرفته اند. البته می توان به صنایعی از جمله نفت و گاز و پتروشیمی اشاره کرد که در کشورمان بسیار مطرح است. صنایع جامع را گاهی صنایع فناری بزرگ نیز می نامند.


تولید صنعتی چیست


تا قبل از قرن 18، نیروی اصلی تولید، نیروی انسانی و حیوانی بود و انسان ها جهت تولید قطعات از نیروی خود و یا حیوانات و ابزارآلات دست ساز خود استفاده می نمودند. با کشف نیروی بخار در قرن 18 و وقوع انقلاب صنعتی، نیروی اصلی کار که نیروی انسانی و حیوانی بود، جای خود را به نیروی بخار داد. در این دوره اولین کارخانجات صنعتی به وجود آمد. کارخانجاتی که تولیدی محدود داشته و هنوز به نیروی انسانی زیاد وابسته بودند. با آغاز قرن بیستم، سیستم های تولید انبوه به وجود آمد که دارای تجهیزات سنگین و ماشین های بزرگی بود و حجم انبوهی از محصولات را تولید می نمود.

درباره ما

  • ثبت آگهی اینترنتی در کتاب نقره ای ، در ان وب سایت شما می توانید برنامه ریزی، انتشار ، نمایش و ثبت آگهی تبلیغاتی کسب اطلاعات و آگاهی در هر زمینه ای، پیش نیاز اصلی تصمیم گیری می باشد. غالبا افراد می دانند باید نسبت به موضوع مورد نیازشان در سایت های ثبت آگهی اینترنتی ، آگاهی کسب کنند اما نمی دانند این اطلاعات را از کجا و از چه طریقی کسب کنند. بانک جامع مشاغل کتاب نقره ای (آگهی اینترنتی) با هدف آگاه سازی افراد در این زمینه و به تبع آن تبلیغات و شناساندن انواع مشاغل و اصناف، ایجاد شده است.

اطلاعات تماس

مجوزها

سایت کتاب نقره ای فقط منتشر کننده آگهی می باشد. پیش از معامله یا پرداخت وجه بررسی های لازم را انجام دهید.

برای راهنمایی به راهنمای خرید امن مراجعه نمایید

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سئوهاما می باشد

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئوهاما - میزبانی وب توسط سرورهاما